Běhání se zátěžovou vestou ano či ne?

Běhat se zátěžovou vestou ANO či NE?

Tuhle otázku slýcháme od lidí neustále a rozhodli jsme na toto téma reagovat. Za nás ANO . Běh se zátěžovou vestou je přínosem, ale je důležité při něm dodržovat pravidla, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení kloubů při tréninku nebo jiným zraněním.

Při tréninku se zátěžovou vestou musíš dodržovat následující základní pravidla:

1) Nespěchej a začínej postupně

Nezačínej běh se zátěžovou vestou nikdy skokově tím, že si hned naplníš vestu úplně plnou a jdeš s ní běhat. TO JE ŠPATNĚ! Tvé tělo a svaly jsou zvyklé na nějakou tělesnou hmotnost a při prvním tréninku se můžeš poměrně rychle zranit.

Jakmile se rozhodneš běhat se zátěžovou vestou, začínej pozvolna s menší zátěží cca 0,5-1 kilogram nebo začni s vestou nejprve chodit. Nikdy tedy nezačínej běhat okamžitě s+ 10 kg nebo třeba i více. Také lehce zkrať vzdálenost při prvním běhu se zátěžovou vestou. Je třeba, aby si s novou váhou uskutečnil alespoň 4-5 běhů, aby se svaly uzpůsobily nové zátěži. Pak si dej lehkou pauzu a absolvuj alespoň 1-2 běhy úplně bez zátěže.

Než začneš znovu zvyšovat váhu,tak nejprve zvyš vzdálenost, kterou absolvuješ v zátěžové vestě a teprve poté přidávej váhovou zátěž. To znamená, že například při prvním zvýšení váhy si běhal vzdálenost 5 km, takže než opět zvýšíš váhu, tak běhej třeba 7 km alespoň 3 běhy, aby si tělo zase zvyklo. Nakonec opět opakuj klidovou fází 1-2 běhů bez zátěžové vesty.

Pak teprve můžeš opět zvyšovat váhu a to ve stejném rozmezí cca 1-2 kg a znovu opakuješ počet tréninků zase alespoň 4-5 běhů s novou zátěží a zase nejprve zkrátíš vzdálenost a postupně přidáváš kilometry. Opravdu není kam spěchat a nechej tělo aby si zvykalo postupně a klidně zvyšuj váhu pomalu a postupně. Ani Jaromír Jágr se nestal hvězdou přes noc, vlastně žádný slavný sportovec. 

2) Vhodná obuv

Trénuj ve vhodné obuvi na běh. Nešetři a investuj do opravdu pohodlné obuvi, která bude tlumit nárazy při běhu. Uvědom si, že v těch botách naběháš stovky až tisíce kilometrů navíc i v zátěžové vestě, kde se nárazy a námaha budou zvyšovat. Určitě se ti už stalo, že si po běhu i bez zátěžové vesty někdy cítil bolest kolen či kloubů a správná obuv ti tohle pomůže eliminovat.

VYBER SI SVOU VESTU

3) Tréninkový povrch

Kromě vhodné obuvi tvůj trénink ovlivní také povrch, po kterém běháš. Pokud zrovna nemůžeš běhat po krásném měkkém tartanu, který je jedním z nejvhodnějších povrchů co se týká komfortu, tak hned za ním je běh v přírodě, v lese, na trávě či jiném měkčím povrchu. Úplně jako poslední zůstává běhání na betonu, který je příliš tvrdý a s kombinací se zátěžovou vestou také ani ne příliš vhodný.

Pokud už nemáš jinou možnost než běhat na betonu, tak se snaž při běhu alespoň kombinovat běh na trase, kde je minimálně alespoň 1/3 trasy na trávě či v lese mimo beton. Pokud víš, že máš kolem jen betonovou džungli, tak se zaměř na běhání se zátěžovou vestou do schodů nebo zvol jemnější začátek chůze s vestou a až pak teprve s ní začínej běhat. Co se týká schodů, tak ty jsou perfektní a maximálně se snižují nárazy při běhu se zátěžovou vestou. To samé platí v případě běhu do kopce.

4) Výživa

Dalším pravidlem, které je třeba dodržovat je výživa. Dokonce i jako amatérský sportovec při tréninku se zátěžovou vestou nebo bez ní své tělo opotřebováváš víc než lidé co trénují méně nebo vůbec. Proto dbej na to, abys tělu dal dostatek vitamínů a látek potřebných k regeneraci a ochraně kloubů, svalů a šlach. Nejzákladnějším a nejdůležitějším článkem výživy je kolagen a další kloubní výživy, které by si měl zařadit do jídelníčku. Dale určitě přidej i ostatní vitamíny a minerály, které tělo potřebují mít dostatek při zvýšené tělesné aktivitě.

 5) Regenerace

Vždy když ti tvé tělo vidá nějaký výkon, tak potřebuje něco nazpět a při tréninku se zátěžovou vestou to platí dvojnásob. Proto nezapomínej na regeneraci, která je nesmírně důležitá. Nejprve před tréninkem (během) je potřeba se pořádně protáhnout než vůbec vyběhneš. Počítej alespoň 5-10 minutek protažení celého těla a všech svalů. Největší pozornost věnuj lýtkům, stehnům a úponům dolních končetin a nezapomínej ani na střed těla a horní polovinu těla. To samé platí i po běhu a tréninku, kdy je opravdu minimálně alespoň 5-10 minutek protažení potřeba (spíše víc než méně).

Co se týká regenerace, tak si také určitě viděl profesionální zápasníky z UFC dávat si ledové koupele po tréninku. I ty mají smysl a pomáhají tělu regenerovat. Tihle profíci to opravdu nedělají pro zábavu, ale z určitého důvodu. Důvodem je, aby vydrželi trénovat opravdu intenzivní tréninky po celé týdny a byli opět další den připraveni na další trénink i několikafázový. Také uvolnění svalů opačným způsobem pomocí tepla například při návštěvě sauny ti pomůže regenerovat. 

Pokud budeš dodržovat všechny pravidla, pak ti to tvé tělo vrátí a vydrží ti bez zranění mnohem déle.

VYBRAT SI VESTU

Atleti pro trénink běhu se zátěží využívají také odporové lano. Díky tomuto lano si vytváříte dodatečný odpor a určitá síla Vás táhne zpět  Odporové lano se používá převážné ke startům a krátkým výběhům. Vybrat si můžete u nás ze dvou možností. Buď české odporové lano s vestou nebo jako druhá možnost české odporové lano s opaskem. Pokud byste chtělí trénovat delší starty, tak těch odporových lan zasebou připevníte několik a tím se prodlouží celková užitná delka pro odporový trénink. Více informací o lanech po kliknutí na červené odkazy.