Jak trénuje Jiří Procházka BJP s Heavy Weight

Jak trénuje šampion UFC Jiří Procházka? K zátěžové vestě Heavy Weight přidal i zátěžové kraťasy Heavy Weight!

Jiří už před dobou než se dostal do nejlepší zápasnické ligy světa, trénoval se správným vybavením. Převážně ale šlo o celé nastavení "mindsetu", tedy o tom jak nad tím vším přemýšlí. Už i sám Jaromír JÁGR v dobách, kdy začínal řekl, že bude nejlepší hokejista na světe a přesně to taky učinil. Když jsme s Jirkou mluvili, měl přesně ten stejný zápal a postoj k tomu, čeho chce dosáhnout. Hned jsme obě strany (tedy Heavy Weight i Jiří Procházka) věděli, že hovoříme stejnou řečí. Taktéž i my jsme si na začátku řekli, že s námi budou spokojeni ti nejlepší sportovci na světové úrovni. Myslíte si, že tím jsme skončili? To určitě ne!

Teď zpátky k Jiřímu. Jirka postupem času došel k tomu, jak správně trénovat, aby trénink byl co nejefektivnější. Pokud bereme v potaz například bojové sporty, tak je všeobecně známý fakt, že obrovská síla jde ze středu těla. Nicméně tato myšlenka se dá lehce zakomponovat do všech ostatních sportů a pohybových aktivit a můžete z ní těžit. Jiří samozřejmě o existenci "zátěžové vesty" dávno věděl, ale nevěděl o té naší. Jakmile si Jirka vyzkoušel naší zátěžovou vestu Heavy Weight, okamžitě změnil pohled na chápání této geniální tréninkové pomůcky. Do té doby nikdy nebyl schopen využít potenciál jiné "zátěžové vesty" naplno. Naprosto upřímně řekl, že naše zátěžová vesta Heavy Weight je nepostradatelnou součástí jeho tréninku. 

To ale není všechno. O tom, že trénuje s naší vestou už víte pár let a pokud jste nevěděli, tak teď už ano. Co je ale novinkou? Přidal do tréninku i další geniální cvičební pomůcku, kterou stejně tak, jako i ostatní produkty vyrábíme v Evropě pouze my. Zátěžové kraťasy zařadil do svého tréninku teprve nedávno a ačkoliv s námi má jen ty nejlepší zkušenosti, myslel si, že už ho nemůže nic překvapit. Zkuste překvapit člověka, který od Vás čeká už jen to nejlepší. Nám se to opět povedlo a Jiřího jsme naprosto odrovnali. Zamiloval si i zátěžové kraťasy. 

Jirka tedy zařazuje do tréninku zátěžovou vestu Heavy Weight, kterou si nechal od nás vyrobit ve svém originálním designu a také zátěžové kraťasy Heavy Weight (zátěžové kalhoty) taktéž ve stejném designu, aby to měl jako komplet. 

Jak zařadil Jiří zátěžové kraťasy do tréninku? Když jsme spolu tehdy řešili optimální váhu zátěžové vesty, dost dlouho jsme to rozebírali. U profesionálního UFC zápasníka, kdy si musíte v tréninku dát velký pozor na sebemenší zranění, musíte přemýšlet do hloubky. Pokud by se například Jirka před zápasem zranil, zbytečně by se rušil zápas a to by znamenalo velké nepříjemnosti. Proto jsme tedy zařadili zátěžovou vestu ve váze o 10ti kilogramech právě kvůli zatížení středu těla. U vesty totiž zatížíte veškerou váhou horní polovinu těla a střed těla. To tak úplně ostatním sportovcům nevadí, ale v případě Jirky, kdy má jen třeba jeden zápas za rok, je tomu jinak.

O zátěžových kraťasech jsme, jakožto Heavy Weight: přemýšleli dlouho. Už Jaromír JÁGR nás přivedl na tuto myšlenku a nebyl to  jen on. Víc a víc sportovců hledalio zatížení trochu jiným způsobem a tak jsme na tom začali pracovat a postupně jsme je vymazlili. Co je tedy jejich účelem? Zátěžové kraťasy Heavy Weight pomáhají Jirkovi k zatížení jeho těla při tréninku komplexněji a lepším rozložením váhy. Jirka chtěl tělo zatížit víc, ale nechtěl váhu přidávat na horní polovinu těla například 20ti kilovou zátěžovou vestou. To vyřešilo přidání zátěžových kraťasů (zátěžových kalhot chcete-li) a tím se zvedla váhá k cca 20 ti kilogramům. Díky délce 10ti kilové vesty a použití kraťasů, zůstal Prochymu volný střed těla. 

Odveta Jiřího Procházky a Glovera Teixeiry byla navíc odložena kvůli zranění Jirkova ramene. To dodala na důležitosti zátěžových kraťasů. Ty mu pomáhali v době zranění, aby tělo úplně nezlenivělo a nemusel začínat od začátku. Zatížil tedy jen spodní polovinu těla a rameno zůstane v klidu pro rekonvalescenci zranění. I v případě zranění nebo i mimo něj je používá v pohybu jako když zápasí nebo třeba když spáruje, boxuje a kope do boxovacího pytle. Také našel využitelnost pro balanční cvičení a jiné kondiční cvičení. 

Jiří Procházka také trénuje s MMA, boxovacími gumami Heavy Weight, pro jiný způsob zatížení kopů a úderů. V případě odporového tréninku také využívá odporové lana nebo různé odporové gumy. Specifickým způsobem zatížení je pro bojovníky také použití tréninkových lan (zátěžových lan) či medicinbalů (zátěžových balonů). 

Zátěžové míče/medicinbaly máme v různých váhových variantách:

  • medicinbal/zátěžový míč 4 kg,
  • medicinbal/zátěžový míč 6 kg,
  • medicinbal/zátěžový míč 8 kg,
  • medicinbal/zátěžový míč 10 kg.

Na silový trénink a kondiční trénink se  místo kettlebellů používají tzv. kettlebagy/powerbagy/posilovací vaky, které jsou regulovatelné a vyplněné závažím právě ze zátěžových vest a zátěžových kraťasů (zátěžových kalhot). Nebo také větší a delší forma sandbagů/posilovacích vaků s 8 úchopy. Kettlebagy a sandbagy najdete v této kategorii.

Pro rekonvalescenci a regeneraci je potřeba zařadit i masážní válce/masážní rollery a to moc dobře Jirka ví, protože regeneraci věnuje velkou část každé přípravy.