10 výhod tréninku s posilovacím lanem

Chtěl bys vědět jaké jsou výhody tréninku ze zátěžovým lanem? Pak jsi tady správně!

Pokud hledáš do svého tréninku něco, co tě pořádně nakopne nejen z hlediska kardia, tak zařaď trénink se zátěžovými lany/posilovacími lany nebo také battle ropes. Cvičení s těmito lany jsou extrémně efektivní ať už chceš minimalizovat riziko zranění, přidat intenzivní cvičení nebo tzv. kardio finišer nebo prostě udělat svůj trénink zajímavější a zábavnější.

Pojďme si tedy přiblížit. alespoň základní výhody tréninku se zátěžovým lanem/posilovacím lanem/battle rope:

 

1) Přídání do tvého tréninku cvičení s nízkym dopadem

Co to ale znamená? Znamená to, že posilovací lano zrychlí tvou tepovou frekvenci a aktivuje hodně svalových skupin najednou a zároveň má minimální dopad na problematické oblasti jako jsou třeba vaše klouby. Při cvičeních, které mají větší dopad na klouby, jako je třeba běh, skákání, vaše chodidla opouštějí zem a vracejí se zpět znovu a znovu a tím vytvářejí otřesy. 

To se u zapojení tréninku s posilovacími lany/zátěžovými lany nemusí dít. Můžete zvýšit svou tepovou frekvenci, pořádně se zapotit a spálit kalorie bez toho aniž byste výrazněji zatížili své klouby.

2) Buduje sílu středu těla neboli core

Posilovací lana/zátěžové lana/battle ropes dokáží při změně směru ve svém tréninku zacílit na konkrétní svalovou skupinu. Když se pohybujete například nahoru a dolů a zároveň ze strany na stranu, pak jste schopni zacílit zároveň na horní i dolní polovinu těla, ale taky na střed tělo.

Při jedné ze studií v USA se testovaly dopady na 33 mužů a žen v časovém horizontu 6 týdnů a tréninku posilovacích lan. Nakonec zjistili mimo zvýšení kondice, síly a vytrvalosti také posílení ramen, předloktí, úchopu, trapézů, stehen, hýždí, břicha a dalších svalových partií.

3) Zlepšuje zdraví tvého srdce

Jsi třeba ten co nemá rád běh nebo chceš zkusit i něco jiného než běh? Pomocí tréninku s posilovacím lanem/zátěžovým lanem/battle rope hravě posílíš svůj kardiovaskulární systém i bez běhu. Čerstvá studie z února 2023 zaznamenala zlepšení aerobního výkonu.

Například John Hopkins říká, že aerobní aktivita stejně jako cvičení s lanem má mnoho přínosů pro zdraví srdce včetně krevního oběhu.

4) Zlepšuje atletické schopnosti

Tělo a jeho svaly se musí rychle přizpůsobovat váze a směru pohybu  posilovacího lana/zátěžového lana/battle rope, které se rychle pravidelně mění. To pomáhá zlepšit rychlost a hbitost, také rozsah pohybu, ale hlavně reakční dobu. 

Na základě výzkumu provedeného v USA v říjnu 2018 se přišlo na to, že nejen že basketbalisté posílili horní polovinu těla, ale také zlepšili svou přesnost při střelbě. 

5) Cenová dostupnost 

Posilovací lana/zátěžová lana/battle ropes jsou hodně cenové dostupné porovnáním s jinými typy sportovního vybavení, které slouží ke kardio trénínku. Tím máme namyslí běžecké pásy, veslovací trenažery, airbaky apod. 

CHCI POSILOVACÍ LANO

6) Přenosnost a využitelnost

I když dokážete s tréninkovým lanem/posilovacím lanem/battle rope odjet opravdu efektivní kardio a silový trénink, tak přesto jsou "lehká" a lehce manipulovatelná. To znamená, že trénovat s lanem můžete kdekoliv a kdykoliv. Jediné co stačí je si najít nějaký pevný bod. V přírodě a na zahradě to může být strom, plot, zahradni lavice apod. Doma lze přichytit  lano k posteli, topení, bench lavici, stolu apod. Jen je třeba brát v potaz, že tréninkem s lanem vyvoláte větší sílu a je potřeba mít předměty doma řádně ukotveny a zatíženy. 

7) Všestranné využítí pro kardio trénink

Také je na posilovacích lanech/battle ropes/zátežových lanech skvělé to, že jediné omezení tréninku je ve vaší mysli. Lze je využít na různorody trénink jak doma tak i v gymu. Cviky, které můžete s lanem dělat jsou například výpady, vlny, angličáky, tleskání lanem, bouchání lanem nebo třeba tzv. skokanské zvedáky. Využití je opravdu hodně a HIIT trénink je pro  tyto lana jako stvořený a zařadit je byste měli do každého kruhového tréninku.

8) Využitelnost i pro hadicapované

Skvělou výhodou battle rope/posilovacího lana/zátěžového lana je také využití všemi sportovci i nesportovci s různými omezeními. Například sportovci na vozíčku/kolečkovém křesle mohou trénovat s těmito lany a uživat si kardio trénink, který by v jiných případech dělat nemohli.

9) Časová efektivita a intezita 

My dobře víme, jak je trénink se zátěžovými lany/battle ropes/trenninkovými lany intenzivní. Často vám k tomu stačí i deset minut denně a můžete pociťovat fakt super výsledky jak silové tak i kodniční. 

Výzkum provedený v USA v roce 2015 testoval efektivitu tohoto cvičení u 11 aktivních osob/lidí, kteří po 10 minut 15 sekund trénovali a 45 sekund odpočívali a výsledek? Srdeční frekvence byla na 86% maximální tepové frekvence daných věkových skupin a spálili cca 111 kilokalorií. Ve studii se také tento trénink srovnával s během na jednu míli po dobu 10 minut a výsledek byl srovnatelný. 

10) Zlepšení rovnováhy a koordinace

CHCI POSILOVACÍ LANO

Při tréninku, kdy jste ve vzpřímené pozici, pohybu rukou a stabilitou středu těla (core) se posilují stabilizátory a svaly zabezpečující koordinaci a tím se snižuje riziko zranění.

Součástí komplexního tréninku je také využití našich zátěžových vest, které používají například Jaromír JÁGR, Petr ČECH, Jiří PROCHÁZKA,Tomáš SATORANSKÝ a další hvězdy.  Vestu můžete zařadit k jakékoliv činnosti a aktivitě a posunout tím vše o level výš. Také můžete zařadit novinku zátěžové kraťasy Heavy Weight

Například při tréninku se posilovacím lanem Heavy Weight jste v poloze podřepu a díky zátěžové vestě zatížíte svaly core a dolních končetin ještě víc. To posune váš trénink na další úroveň.

Užasnou pomůckou podobnou posilovacímu lanu jsou těžké balony, kterým se říká medicinbaly Heavy Weight nebo posilovací míče a jsou hned v několika váhových variantách s ideální velikostí. Popřípadě bulharské vaky Heavy Weight, používané nejen zápaasníky české reprezentace.

Dalšími produkty ve formě zátěže, které jsou nepostradatelnou součástí každého silového i kondičního cvičení jsou kettlebagy, sandbagy, medicinbaly, throwbagy, bulharské vaky a další pomůcky, které najdete v sekci kettlebagy a sandbagy.

Velmi zajímavým elementem, který se v současnosti čím dál více častěji zařazuje kondičního cvičení i posilování je odpor. Díky němu dokážete vytvořit zátěž úplně jiným způsobem než je tomu u klasické zátěže. Výsledkem je posílení a zlepšení kondice, kterého nedosáhnete žádnou jinou formou ani použitím žádného dalšího vybavení. Na výběr máte hned několik možností.

První možností produkty umožňujícími zařadit odpor do tréninku je české odporové lano Heavy Weight s dvojím způsobem připevnění k tělu. Odporové lano se připevňuje k tělu popruhovou vestou nebo speciálním opaskem.

Jednoduše také můžeš vybrat z řady dlouhých bandů (odporových gum) nebo krátkých mini bandů (odporových gum) o různých odporech:

Dlouhé odporové gumy/posilovací gumy/gumy na cvičení:

 

Krátké odporové gumy/posilovací gumy/gumy na cvičení:

 

Při tréninku se zátěžovou vestou/vestou se závažím/posilovací vestou bys neměl zapomínat na regeneraci. Součástí každého tréninku je regenerace svalstva a k tomu Ti pomůže například masážní válec/roller Heavy Weight.

Budeš-li chtít trénovat v pohodlí, tak určitě nebudeš cvičit na tvrdé a studené podlaze a raději zvolíš nejpohodlnější a nejměkčí podložku na cvičení Heavy Weight.

Skvělým doplňkem každého sportovce je náš český taktický batoh Heavy Weight, do kterého dáš vše co potřebuješ k:

  • tréninku,
  • cestování,
  • turistice,
  • běžné činnosti.

  

CHCI POSILOVACÍ LANO