Jak na cvičení s gumou?

Jak na cvičení s gumou?

V dnešní době se víc a víc zařazuje do tréninku použití odporové gumy/expandéru neboli gumy na cvičení. Ať už jste profesionální nebo amatér, cvičení s gumami vás bude bavit. Existuje mnoho cviků s gumou a jejich využití nikdy nekončí, stačí jen popustit uzdu své fantazii. 

Cvičení s gumou může být různé. Například můžete odporové gumy/posilovací gumy/gumy na cvičení použít tak, že chcete svůj cvik s ztížit. Na druhou stranu může expandér sloužit také pro ulehčení různých cviků s gumami. Nejprve se budeme věnovat ulehčení cviků.

Cviky s gumou pro ulehčení cviků

Stalo se Vám někdy, že jste chtěli udělat nějaký cvik, ale neměli jste na to dostatek síly, neuměli jste správně techniku, na konci tréninku už jste byli unavení nebo Vám to prostě nešlo? Gumy na cvičení/posilovací gumy/expandéry Ti tady rozhodně můžou skvěle pomoci.

Může jít například o tyto základní cviky:

  • přítah podhmatem s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • přítah nadhmatem s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • klik na bradlech/dip s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • klik na jedné ruce s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • klasický klik s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • a mnoho dalších cviků s gumou.

Přítah nadhmatem i podhmatem s odporovou gumou zvládneš naprosto hravě. Můžeš si vybrat z několika odporů a podle toho si cvik ulehčíš přesně o tolik kilogramů, kolik budeš chtít. Jak připevnit gumu na cvičení?Jednoduše gumu na cvičení/posilovací gumu/expadnér přichytíš na hrazdu, tak že ji otočíš kolem dokola a provlečeš  zpět. Takto Ti vznikne očko kolem hrazdy a druhým koncem gumu dotáhneš. Poté se chytneš hrazdy rukama a nohy strčíš do odporové gumy/expandéru. Můžeš je tam dát obě, jednu, rovně nebo skrčíš v kolenou a tím se odpor sníží. Pak už stačí se jen začít přitahovat s gumou na cvičení a zlepšovat svou fyzickou kondici, sílu či techniku. Další cvik s gumou je třeba klik na bradlech.

Klik na bradlech (dip) s odporovou gumou zvládneš taky. Opět dle tvé síly můžeš vybírat z několika odporů a podle toho si cvik ulehčíš přesně o tolik kilogramů, kolik budeš chtít. Jak připevnit gumu na cvičení při dipu? Jednoduše chytneš oba konce gumy do rukou a chytneš se bradel. Tím docílíš toho, že mezi oběma bradly vznikne spojnice v podobě gumy na cvičení. Kolena poté dáš na gumu a spustíš se dolů jako při klasickém cviku. Najednou zjistíš, že tě guma nadnáší a tím ulehčuje dip/klik na bradlech. Pak už stačí jen začít dělat kliky na bradlech s gumou na cvičení a zlepšovat svou fyzickou kondici, sílu či techniku. 

Klasický klik s odporovou gumou si můžeš také ulehčit. Podle výběru gumy dle odporu zvládneš tolik kliku kolik se Ti ani nesnilo. Máme pro tebe opět radu jak připevnit gumu na cvičení. Potřebuješ k tomu hrazdu nebo cokoliv jiného za co gumu zachytíš. Když ji máš přichycenou, pak jednoduše vlezeš do ní a jdeš do kliku. Opět můžeš cítit, jak tě guma lehce nadnáší. Intenzitu ulehčení cviku s gumou si určuješ sám výběrem odporové gumy daného odporu. Pak už stačí jen začít dělat kliky s gumou na cvičení a zlepšovat svou fyzickou kondici, sílu či techniku. Třeba se naučíš i klik na jedné ruce. Jdi do toho.

Cvičení s gumou, cviky s gumou, posilovaci guma, guma na cvičení, expandér, odporová guma - základni cviky pro ulehčení

Zde si můžeš vybrat odporové gumy/posilovací gumy/gumy na cvičení dle libosti a tvého požadovaného odporu:

Máme také extra silné odporové gumy/gumy na cvičení/posilovací gumy Heavy Weight, které nejčastěji slouží pro naučení se těžších cviků jako je MUSCLE UP nebo jiných klasických cviků, když jste těžší a váha Vás limituje. Díky své síle slouží třeba v posilovnách jako zábrana proti pádu činky při dřepech, aby nedošlo ke zranění.

Pokud cviky zvládáš a toužíš po tom použít odpor k tomu, aby sis cvičení ztížil, také můžeš použít gumy na cvičení/posilovací gumy/expandéry.

Cviky s gumou pro ztížení cviků

Cviky bez zátěže Tě už nebaví a chceš se posouvat dál? Odporová guma pro tebe může být opět řešením, když třeba nemám po ruce žádnou zátěž, cestuješ, chceš se jen rozehřát nebo si mladší sportovec a chceš první zařadit odpor do tréninku místo čisté váhy. Díky odporu gumy na cvičení vytvoříš požadovanou zátěž přesně tolik kilogramů, kolik budeš chtít. Gumy na cvičení/posilovací gumy/expandéry Ti můžou pomoci například u těchto cviků:

  • dřep s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • klik na bradlech/dip s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • klasický klik s gumou na cvičení/posilovací gumou/expandérem
  • a mnoho dalších cviků s gumou.

Dřep s odporovou gumou Ti pomůže ztížit tento cvik přesně tolik kilogramů kolik budeš chtít. Jak dřepovat s gumou na cvičení? Jednoduše chytneš posilovací gumu do obou rukou a zvedneš ruce, pak šlápneš tu část gumy, která visí ve vzduchu. Buď si můžeš nechat gumy v rukou nebo můžeš dat gumu za hlavu na krk.  Pak už stačí jen začít dělat dřepy s gumou na cvičení a zlepšovat svou fyzickou kondici, sílu či techniku. Třeba se naučíš i dřep na jedné noze. 

Klik na bradlech (dip) s odporovou gumou zvládneš taky. Opět dle tvé síly můžeš vybírat z několika odporů a podle toho si cvik ztížíš přesně o tolik kilogramů, kolik budeš chtít. Jak použít gumu na cvičení při dipu? Jednoduše chytneš oba konce posilovací gumy do rukou dáš si gumu za hlavu na krk., pak se chytneš bradel. Tím docílíš toho, že mezi oběma bradly vznikne spojnice v podobě gumy na cvičení. Najednou zjistíš, že Tě guma táhne dolů a vytváří tím zátěž. Pak už stačí jen začít dělat kliky na bradlech s gumou na cvičení a zlepšovat svou fyzickou kondici, sílu či techniku. 

Klasický klik s odporovou gumou si můžeš také ztížit. Podle výběru gumy dle odporu vytvoříš dodatečnou zátěž přesně tak, jak potřebuješ. Máme pro tebe opět radu jak připevnit gumu na cvičení při kliku. Opět chytneš posilovací gumu do obou rukou a dáš si ji na záda. Tím se vytvoří spojnice mezi tvýma rukama a ucítíš jak Tě guma na zádech tlačí k zemi. Intenzitu ulehčení cviku s gumou si určuješ sám výběrem odporové gumy daného odporu. Pak už stačí jen začít dělat kliky s gumou na cvičení a zlepšovat svou fyzickou kondici, sílu či techniku. Třeba se naučíš i klik na jedné ruce. Jdi do toho.

Zde si můžeš vybrat odporové gumy/posilovací gumy/gumy na cvičení dle libosti a tvého požadovaného odporu:

 

Společně s odporovými gumami pro ztížení cviku se používá i jiná zátěž. Můžeš použít například sandbagy a kettlebagy s regulací váhy přesně dle tvých požadavků. Velmi oblíbené jsou také zátěžové vesty, jejichž váha je také regulovatelná už od 0,5 kilogramu. Naše zátěžové vesty/vesty se závažím používají nejlepší sportovci na světě. 

Dokonce i tvé tělo funguje jako určitá zátěž a v případě cviků na závěsném posilovacím systému můžeš změnami sklonů také určovat míru zatížení tvého svalstva. Můžeš tak skvěle zesílit nebo i zhubnout, to je na tobě. Velmi podobně fungují gymnastické kruhy, které máme ve dvou verzích. Gymnastické kruhy s užším úchopem a gymnastické kruhy s širším úchopem.

Také nezapomeň na to, že po každém tréninku je důležitá regenerace a odpočinek svalů a v tomto případě ti poslouží naše nejlepší masážní válce/rollery.