Jak si správně vybrat zátěžovou vestu?

Ať už jste rozhodnutí zařadit zátěžovou vestu/posilovací vestu/vestu se závažím do do svého tréninku nebo se teprve rozhodujete, pak byste si měli položit základní otázku: "Jak si správně vybrat zátěžovou vestu?"

Existuje řada posilovacích vest/vest se závažím/zátěžových vest, ale pro kvalitní a pohodlný trénink, který ponese vytoužený efekt si musíš vybrat tu správnou. Typy zátěžových vest:

  • taktické vesty
  • pískové vesty
  • vesty s cihličkami
  • vesty s prachem
  • nebo zátěžové vesty Heavy Weight

 

Taktické (plátové) zátěžové vesty

Pojďme tedy začít s taktickými zátěžovými vestami. Tyto posilovací vesty jsou velmi oblíbené z jednoho prostého důvodu, protože vypadají jako plátové neprůstřelné vesty, které používá armáda. Je tento typ vest ten pravý? Nejprve je důležité říct, jak jsou tyto plátové vesty koncipovány. Vesta je šitá z několika částí a dílů, což je první slabou stránkou této posilovací vesty, protože čím více částí, tím více švů a tím více možností, kdy se vesta může poškodit.

Největší slabinou je právě forma závaží této vesty se závažím. Uvnitř vesty jsou kovové celé pláty, které ale bohužel snižují pohyblivost a komfort při tréninku a cvičení. Navíc se zvyšuje riziko zranění při nesprávném dotažení vesty. Při tréninku potřebujete, aby posilovací vesta držela na těle a kopírovala jej, to logicky s plátem není možné, protože plát je vlastně rovná kovová deska, která se nijak netvaruje a stále drží stejný rovný tvar. Představte si například sklapovačky, dřepy, angličáky či boxování do pytle. V tomto případě se Vaše tělo různě ohýbá, otáčí, ale kovový plát stále drží tvar a tím Vás omezuje v pohybu. Máme také informace od trenérů, kdy se právě při výskoku špatně dotažená vesta lehce uvolnila a ostrý plát rozsekl bradu sportovce. Také vestu nemůžete jen tak pustit na zem, protože si můžete způsobit zranění nebo poškodit podlahu. 

Proto taktické (plátové) zátěžové vesty vůbec nedoporučujeme a považujeme je za nejhorší typ zátěžových vest.

 

Pískové zátěžové vesty

Druhým typem jsou pískové zátěžové vesty/posilovací vesty/vesty se závažím. I u těchto vest je problém s pohyblivostí z důvodu volby závaží, kterým je písek. Písek je sám o sobě velmi lehký a proto, abyste dosáhli požadované hmotnosti potřebujete ho mnohem více, čímž se zvyšuje její objem a velikost. Právě větší velikost a objem vesty je nekomfortní při tréninku a snižuje celý efekt tréninku. Neustále překáží a musíte na ni stále myslet a nemůžete se plně věnovat cvičení. Proto ani tento typ zátěžové vesty/posilovací vesty/vesty se závažím není ten pravý a nedoporučujeme jej. 

 

Zátěžové vesty s cihličkami

Tento typ zátěžových vest/posilovacích vest/vest se závažím už je o něco lepší oproti dvěma předchozím variantám, ale přesto stále nevhodný a také jej nedoporučujeme. I když jste v této vestě pohyblivější kvůli většímu množství kovových cihliček a absenci kovového plátu přesto má svá úskalí a nevýhody.

Hlavní nevýhodou je způsob jakým je vesta koncipována. Veškerá váha se soustředí co nejvýše na horní polovinu těla a tím se extrémně přetěžují záda. Zátěž by měla s rostoucí váhou být co nejvíce rozprostřena po celé ploše horní poloviny těla, aby nedocházelo k přetížení. Navíc kovové cihličky mohou taktéž způsobit zranění při tréninku nebo při upuštění vesty na zem, stejně jako plátové závaží.

Dalším důležitým úskalím je způsob upevnění vesty k tělu. Zátěžové vesty s cihličkami se k tělu dotahují obyčejným tenkým popruhem se suchým zipem, který se při tréninku hýbe a řeže do těla. Mnoho trenérů s ní má negativní zkušenost a tomuto typu zátěžových vest/posilovacích vest/ vest se závažím se vyhýbá. 

 

Zátěžové vesty s kovových prachem

Tyto zátěžové vesty/posilovací vesty/vesty se závažím se podobají svým provedením pískovým zátěžovým vestám. Jsou podobně koncipované a kovový prach nedosahuje požadovaných hmotností a navíc práší. Po delším používání prach ztuhne a ztvrdne vesty se pak podobají spíše zátěžovým vestám s cihličkami. Při tréninku se prach dostane ven a zašpiní Vám kompletně oblečení a snižuje se postupně váha zátěžové vesty. Ani tento typ zátěžové vesty nedoporučujeme. 

 

Zátěžové vesty Heavy Weight

Nakonec jsme si nechali zátěžové vesty/posilovací vesty/vesty se závažím Heavy Weight. U výroby těch vest jsme se poučili ze všech slabých stránek ostatních typů a nejlepší sportovci světa je považují za nejlepší a nevhodnější typ zátěžových vest. 

První výhodou je volba závaží. Používáme speciální typ sypkého kovového závaží o přesně daném rozměru bez ostrých hran, který je speciálně vyrobený pro zátěžové vesty Heavy Weight. Toto závaží umožňuje vysokou pohyblivost při tréninku, díky svému objemu, který je optimální. Navíc se jedná a půl kilové nebo kilové závaží měkké závaží, takže se při pohybu ohýbá spolu s tělem a váha se může jednoduše regulovat od nejlehčí po nejtěžší zatížení. Toto závaží také nepráší a tím nešpiní Vaše oblečení a ani postupem času neubývá, čímž váha vesty zůstává stejná. 

Druhou výhodou je způsob šití vesty, kdy se zátěžová vesta/posilovací vesta/vesta se závažím Heavy Weight skládá z co nejmenšího množství dílů a spojů, což snižuje možnost roztržení a opotřebení. Materiál se přes sebe překládá a zesilují se tím namáhaná místa. 

Třetí výhodou je způsob uchycení vesty k tělu. Zátěžová vesta/posilovací vesta/vesta se závažím Heavy Weight je k tělu připevněna širokým pásem se suchým zipem, který obepíná větší plochu těla a přizpůsobuje se ohybům. Tím nedochází během k tréninku k situacím, že Vám vesta skáče na těle nebo Vás škrábe na bocích. Těžší varianty vest mají navíc jako pojistku upevnění těla jeden popruh navíc, který rozloží váhu při upevnění. 

Čtvrtou výhodou je rozložení váhy na těle. Rozložení váhy zátěžové vesty Heavy Weight na těle je rovnoměrné po celé horní polovině těla a s rostoucí zátěží nedochází k přetížení zad. Tedy u těžších variant vest se váhá rozpíná a po těle do boku a směrem k pasu a ulevuje se zádům. 

Toto jsou základní výhody zátěžových vest Heavy Weight, ale výhod je mnohem více. Proč jsou tyto vesty se závažím/posilovací vesty těmi nejlepšími na světe popisuje článek pod tímto odkazem.

 

Různé varianty zátěžových vest/posilovacích vest/vest se závažím Heavy Weight dle hmotnosti:

 

Celou nabídku zátěžových vest v různých designech a provedeních najdete v kategorii zátěžové vesty, ve kterých jsou také třeba zátěžové vesty pro ženy nebo zátěžové vesty s vlastním designem. 

Další forma klasické zátěže ve formě závaží je pomocí českých SANDBAGŮ a KETTLEBAGŮ.

Posunutí tréninku na další úroveň nekončí jen zátěžovou vestou a sandbagem či kettlebagem. Společně se zátěžovými vestami se používají třeba odporové gumy/gumy na cvičení/posilovací gumy dle různých odporů:

 

Máme také extra silné odporové gumy/gumy na cvičení/posilovací gumy Heavy Weight, které nejčastěji slouží pro naučení se těžších cviků jako je MUSCLE UP nebo jiných klasických cviků, když jste těžší a váha Vás limituje. Díky své síle slouží třeba v posilovnách jako zábrana proti pádu činky při dřepech, aby nedošlo ke zranění.

 

Dalším typem skvělé pomůcky, která tvůj trénink ztíží formou odporu je české odporové lano Heavy Weight ve dvou provedeních a to buď české odporové lano s opaskem nebo české odporové lano s vestou.

Odporový trénink do svého plánu zařazují i UFC, MMA a další zápasníci či atleti ve formě MMA, boxovacích gum Heavy Weight.

Zátěžové vesty/posilovací vesty/vesty se závažím spolu s českým závěsným posilovacím systémem Heavy Weight tvoří neskutečnou a efektivní kombinaci pro:

  • hubnutí,
  • posílení těla,
  • zpevnění těla,
  • či zlepšení kondice.

Obdobou českého závěsného systému jsou gymnastické kruhy/posilovací kruhy ve dvou provedeních dle šíře úchopu:

Hokejisté, atleti ale i nesportovci velmi využívají klouzavou podložku Heavy Weight pro zlepšení fyzické kondice. Pohybem na této podložce formujete jak horní tak i spodní polovinu těla. 

Ačkoliv je každý sportovec i nesportovec orientovaný na trénink, neměl by zapomínat i na regeneraci a uvolnění svalů. Nejen díky tréninku se můžeš posunout dál. Také regenerace posouvá tvé výkony a k té slouží například masážní válec/roller Heavy Weight.