Jak zvýšit rychlost při sprintu?

Jak jednoduše zvýšit rychlost při sprintu?

Ať už se chcete jakkoliv zlepšit v jakékoliv aktivitě, je potřeba vystoupit z komfortní zóny, udělat něco jinak, makat víc apod. Pokud chceš zvýšit rychlost při sprintu, je to možné a my Ti dáme pár rad, jak toho můžeš dosáhnout. 

Nejedná se jen o naši zkušenost, ale o zkušenost miliónů kondičních trenérů a sportovců po celém světě. Zvýšit tvou rychlost při sprintu/běhu Ti pomůže např. běžecký brzdící padák/tréninkový padák/odporový padák. Proč tomu tak je? Při sprintu s tímto padákem zvyšuješ svou zátěž a nutíš veškeré svaly zapojené při tomto pohybu se přizpůsobit. Nejsou to jen svaly spodní poloviny tvého těla, ale kompletně celé tvé tělo se přizpůsobuje nové zátěži a adaptuje se. To je klíč k úspěchu ve všech aktivitách - adaptace se novým těžším podmínkám/okolnostem. Přesto je dodatečná zátěž vyvolaná tréninkem s běžeckým padákem ta nejšetrnější. 

Síla, která působí zátěž/odpor při tréninku s brzdícím padákem působí horizontálně, což znamená, že při běhu Tě padák jakoby tahá zpět dozadu a nikoliv dolů k zemi. Tím nechceme říct, že zátěž, která působí vertikálně (směrem k zemi dolů), je špatná. Takováto zátěže docílíte například při tréninku se s zátěžovou vestou. Každá forma zátěže má svůj význam pro sportovce daného věku, tělesných dispozic, úrovně profesionality apod. Dodatečnou zátěž získanou používáním odporového padáku může zařadit do tréninku úplně každý. 

Kdy a proč se zařazuje běžecký padák do tréninku?

Prvním případem, kdy chcete zařadit tento element do svého tréninku je, že jste velmi mladý sportovec nebo začínáte. V tuto chvíli je lepší začít pozvolna a vybrat si méně progresivnější formu ztížení svého tréninku. Tou je právě horizontální forma zatížení pomocí běžeckého padáku. 

Druhým případem je situace, kdy chcete změnu a již trénujete například se zátěžovou vestou (vertikální zatížení). V tomto případě můžete zařadit horizontální formu zátěže a prostřídáte tím svůj trénink. Budete tedy střídat tréninky s vertikálním zatížením a horizontálním zatížením. Jeden trénink budete trénovat s vestou a jindy zase s padákem.

Třetí možností je, že jste opravdu gurmán a milujete výzvy. Pak můžete spojit tyto dva typy zátěže v jeden. Spojení v jeden znamená, že do jednoho tréninku zařadíte jak zátěžovou vestu, tak i běžecký brzdící padák.. Tedy budete běhat/sprintovat zároveň s vestou a s padákem. To zajistí vystavení těla mnohem většímu šoku, což vyžaduje větší adaptaci. 

Čtvrtá možnost je ovlivněna tím, kde jste nebo kde trénujete. Tedy pokud třeba jedete na dovolenou a chcete trénovat i tam a nevynechávat své tréninky, pak je běžecký brzdící padák ideální volba. Tím, že je lehký a dá se složit, tak si jej můžete vzít kamkoliv i když cestujete třeba letadlem. 

Za páté, záleží na povaze vašeho tréninku. Někdy chceme třeba jen trénovat starty a krátké výběhy a k tomu se používá například odporové lano. To vyvolává stejnou formu zátěže, stejně jako odporový padákem, jen jste limitování jeho délkou, což pak limituje délku vašeho běhu. V tom je další obrovská výhoda běžeckého brzdícího padáku. Můžete s ním běhat 100 i 150 metrové sprinty nebo i delší tratě. 

V neposlední řadě chcete okořenit svůj trénink a posunout se z komfortní zóny. Pak přemýšlíte co zařadit do svého tréninku, abyste si jej ztížili. Od toho jsme tady mi a mimo zařazení padáku můžete zařadit odporové lano, zátěžovou vestu, zátěžové kraťasy a další pomůcky.

Situací, kdy a proč použít zátěžový běžecký padák jsou desítky, ale tohle jsou ty nejzákladnější, ve kterých se každý z vás najde. Běžecký padák používá třeba i David Pastrňák z NHL a další profesionální sportovci a atleti. 

Běžecký brzdící padák a jeho výhody:

  • pomáhá zlepšovat kondici,
  • pomáhá zlepšovat rychlost,
  • pomáhá zlepšovat výdrž,
  • pomáhá zlepšovat sílu,

Pokud se chcete dozvědět více o běžeckém brzdícím padáku/odporovém padáku/tréninkovém padáku můžete klikněte na tlačítko níže.

 

Vyber si svůj padák

 

 Běžecké brzdící padáky používá na příklad i David Pastrňák hrající v NHL za BOSTON BRUINS. 

 

Nicméně i ostatní profesionální sportovci a atleti používají k tréninku vybavení Heavy Weight. Na výběr máš z několika možností, které pomáhají zlepšít fyzickou kondici, sílu a vytrvalost, dle typu zatížení:

 

 

 Trénink se zátěží v podobě zátěžových vest můžeš doplňovat odporem v podobě odporových gum:

Kromě dlouhých bandu/odporových gum se také používají krátké mini bandy/ odporové gumy.

Na výběr máte několik fitness mini gum/mini bandů:

 

A co zařazení šikmé plochy do tréninku? Tu zařazují téměř všichni trenéři a fyzioterapeuti do tréninku svých svěřenců. Šikmou plochu si zajistíte pomocí šikmé desky/nášlapu Heavy Weight. Když už jsme u fyzioterapeutů a trenérů zařazujících specifické pomůcky je třeba také zmínit masážní válec/roller Heavy Weight vhodný pro rekonvalescenci, rehabilitaci a regeneraci po každém tréninku.

Kam si můžeš všechny tyhle pomůcky na cvičení dát, když jdeš trénovat ven? Třeba do českého taktického batohu Heavy Weight, do kterého se ti krásně všechno vleze a ještě k tomu vypadá opravdu stylově. Klidně si můžeš vybrat i jiný batoh či fitness tašku klasickou nebo ve vlastním designu. 

Pro silový i kondiční trénink je skvělý trénink na závěsném systému, kdy jsi schopen procvičit každou svalovou partii a to úplně jiným způsobem než jsi zvyklý. Právě se závěsným posilovacím systémem dostane tvůj trénink úplně jiný rozměr. Druhou variantou takovéhoto tréninku je trénink s gymnastickými kruhy Heavy Weight a to ve dvou variantách:

 

Při posilování na této podložce se využívají například posilovací míče/medicinbaly/slambaly nebo posilovací kolečko s gumami a další sportovní náčiní Heavy Weight.

Společně s posilovacími míči se používají i jiné pomůcky ke ztížení tréninku celého těla. Na výběr máte z mnoha českých zátěžových vest v různých váhových variantách a designech nebo také českých sandbagů a kettlebagů či specifického českého throwing cube/bagu používaného například strongmany. Nezapomínejte také na menší závaží a zátěže ve formě zátěží/závaží na kotníky, zápěstí či hokejky. 

Také v poslední době je velmi populární ztížení tréninku pomocí odporu. Ten zajišťují české odporové lana s možností připevnění k tělu pomocí vesty nebo opasku. Tyhle pomůcky se používají k atletickému a jinému tréninku profesionálů i amatérů. České odporové lana zlepšují starty, rychlost i fyzickou kondici a sílu. Doplňkem k odporovým lanům jsou odporové gumy/gumy na cvičení/posilovací gumy a jsou nepostradatelnou pomůckou každého tréninku.

Pro komfortnější cvičení ať už venku, doma či jinde využívají sportoci naše karimatky/cvičební podložky.